Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT3M60
RMCF0805FT3M60 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT3M60
Brief Description
RES SMD 3.6M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT3M60.pdf
Availability of RMCF0805FT3M60
QUANTITY
RMCF0805FT3M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT3M60
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT3M60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT3M60
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT3M60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT3M60 Details Description
Related parts for RMCF0805FT3M60
MUX FIBER OPTIC SC CONN 1511NM datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL WSI 25/2 CC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE SKT datasheet.pdf