Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT47K0
RMCF0805FT47K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT47K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT47K0.pdf
Availability of RMCF0805FT47K0
QUANTITY
RMCF0805FT47K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT47K0
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT47K0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT47K0
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT47K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT47K0 Details Description
Related parts for RMCF0805FT47K0
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC DO218AB datasheet.pdf
GDT 230V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RING LIGHT FOR SLC50 CAMERA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
20AWG 25C 300V FOIL/BRAID MPPE datasheet.pdf