Stackpole Electronics Inc. RMCF0805JT10M0
RMCF0805JT10M0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805JT10M0
Brief Description
RES SMD 10M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805JT10M0.pdf
Availability of RMCF0805JT10M0
QUANTITY
RMCF0805JT10M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805JT10M0
Internal Part NumberEIS-RMCF0805JT10M0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805JT10M0
Related LinksRMCF080, RMCF0805JT10M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805JT10M0 Details Description
Related parts for RMCF0805JT10M0
SWITCH SPDT 1A 125V PIN PLUNGER datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.2V 5TSOP datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 425MA 540 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
LED PRISM 3MM BI-COLOR SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf