Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT180R
RMCF1206FT180R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT180R
Brief Description
RES SMD 180 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT180R.pdf
Availability of RMCF1206FT180R
QUANTITY
RMCF1206FT180R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT180R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT180R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT180R
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT180R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT180R Details Description
Related parts for RMCF1206FT180R
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS GLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES MO 3W 4.7K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
RES 147 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf