Vishay/Dale RNC55J5361BSRE6
RNC55J5361BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5361BSRE6
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5361BSRE6.pdf
Availability of RNC55J5361BSRE6
QUANTITY
RNC55J5361BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5361BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5361BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5361BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5361BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5361BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5361BSRE6
IDC CABLE - AKR64H/AE64G/AKR64H datasheet.pdf
RES SMD 4.87M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ADAPTER BOARD FOR JTAG EMULATOR datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
GK NICU CF KC V0 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 30 POS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 441MA 830 MOHM datasheet.pdf
VERSATAINER I. 4 SIZE. datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf