Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT1K40
RMCF1206FT1K40 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT1K40
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT1K40.pdf
Availability of RMCF1206FT1K40
QUANTITY
RMCF1206FT1K40 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT1K40
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT1K40
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT1K40
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT1K40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT1K40 Details Description
Related parts for RMCF1206FT1K40
CAP ALUM 15UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
VARISTOR 6V 250A DISC 10MM datasheet.pdf
CROCODILE CLIP INSULATED BLACK datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf