Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT76R8
RMCF1206FT76R8 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT76R8
Brief Description
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT76R8.pdf
Availability of RMCF1206FT76R8
QUANTITY
RMCF1206FT76R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT76R8
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT76R8
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT76R8
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT76R8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT76R8 Details Description
Related parts for RMCF1206FT76R8
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
RES 47K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
KIT NS9750 NET+WORKS NO GHS LIC. datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 12 OHM 1606 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 32MLF datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC AMB LIGHT SENSOR 4-ODCSP datasheet.pdf
CRYSTAL 14.7456 MHZ 18.0 PF SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 24V 10UA datasheet.pdf