Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT7K15
RMCF1206FT7K15 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT7K15
Brief Description
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT7K15.pdf
Availability of RMCF1206FT7K15
QUANTITY
RMCF1206FT7K15 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT7K15
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT7K15
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT7K15
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT7K15 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT7K15 Details Description
Related parts for RMCF1206FT7K15
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 25PPM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR RF2312 50OHM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE 1A WIND CUBE datasheet.pdf