Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT2M20
RMCF1206JT2M20 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT2M20
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT2M20.pdf
Availability of RMCF1206JT2M20
QUANTITY
RMCF1206JT2M20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT2M20
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT2M20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT2M20
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT2M20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT2M20 Details Description
Related parts for RMCF1206JT2M20
FUSE CERM 2A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS RTANG .250 GOLD datasheet.pdf
IC 6 PWR SUPPLY MONITOR 20TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UDFN datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
E1 DIE 22-18 MMT MECH FEED datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf