Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT360R
RMCF1206JT360R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT360R
Brief Description
RES SMD 360 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT360R.pdf
Availability of RMCF1206JT360R
QUANTITY
RMCF1206JT360R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT360R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT360R
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT360R
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT360R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT360R Details Description
Related parts for RMCF1206JT360R
CONN HEADER 18POS 1.27MM RT ANG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.2A 234 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf