Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT43R0
RMCF1206JT43R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT43R0
Brief Description
RES SMD 43 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT43R0.pdf
Availability of RMCF1206JT43R0
QUANTITY
RMCF1206JT43R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT43R0
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT43R0
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT43R0
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT43R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT43R0 Details Description
Related parts for RMCF1206JT43R0
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC OP AMP R-R 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 47K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf