Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT750K
RMCF1206JT750K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT750K
Brief Description
RES SMD 750K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT750K.pdf
Availability of RMCF1206JT750K
QUANTITY
RMCF1206JT750K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT750K
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT750K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT750K
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT750K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT750K Details Description
Related parts for RMCF1206JT750K
RES 390K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SMART SLAVE 16 PT OUT NPN datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
RES 2K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR INV 220A 600V TO200AC datasheet.pdf
CONN HDR 47POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
MICRO 9C S 72" YEL datasheet.pdf