Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT10K0
RMCF1210FT10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT10K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT10K0.pdf
Availability of RMCF1210FT10K0
QUANTITY
RMCF1210FT10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT10K0
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT10K0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT10K0
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT10K0 Details Description
Related parts for RMCF1210FT10K0
SWITCH MINI SPDT PIN PLUNG.187QC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 105MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
BIT D'VERSIBIT 1/4X3/16X24.00" datasheet.pdf
BUZZER ELEMENT STD 3.6KHZ datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 2POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf