Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT226K
RMCF1210FT226K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT226K
Brief Description
RES SMD 226K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT226K.pdf
Availability of RMCF1210FT226K
QUANTITY
RMCF1210FT226K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT226K
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT226K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT226K
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT226K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT226K Details Description
Related parts for RMCF1210FT226K
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf
TVS DIODES 3.3VWM 7.5VC datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf