Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT2R70
RMCF1210FT2R70 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT2R70
Brief Description
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT2R70.pdf
Availability of RMCF1210FT2R70
QUANTITY
RMCF1210FT2R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT2R70
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT2R70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT2R70
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT2R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT2R70 Details Description
Related parts for RMCF1210FT2R70
IDC CABLE - MPL14K/MC14G/MPL14K datasheet.pdf
IC DELAY LINE 30NS 8UMAX datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 50MHZ 8SO datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RECPT 40POS .8MM DL SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf