Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT82K5
RMCF1210FT82K5 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT82K5
Brief Description
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT82K5.pdf
Availability of RMCF1210FT82K5
QUANTITY
RMCF1210FT82K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT82K5
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT82K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT82K5
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT82K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT82K5 Details Description
Related parts for RMCF1210FT82K5
SENSOR GAUGE PRESS 29 PSI MAX datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT T/H TIN datasheet.pdf
CONN HEADER .5MM 100POS SMD datasheet.pdf
RES 976K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V DO213AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf