Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT931R
RMCF1210FT931R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT931R
Brief Description
RES SMD 931 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT931R.pdf
Availability of RMCF1210FT931R
QUANTITY
RMCF1210FT931R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT931R
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT931R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT931R
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT931R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT931R Details Description
Related parts for RMCF1210FT931R
IC TXRX RS-485 3.3V 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
7+7 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 6PR BRAID 300V datasheet.pdf
IMAGE SENSOR CCD VGA DUAL 22CDIP datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf