Stackpole Electronics Inc. RMCF1210JT120K
RMCF1210JT120K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210JT120K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120K OHM 5% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210JT120K.pdf
Availability of RMCF1210JT120K
QUANTITY
RMCF1210JT120K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210JT120K
Internal Part NumberEIS-RMCF1210JT120K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210JT120K
Related LinksRMCF121, RMCF1210JT120K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210JT120K Details Description
Related parts for RMCF1210JT120K
CONN HEADER 5POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
SW SIM ROLLER SPDT .1A WIRE 125V datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 16pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 22" X36YD datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 A195 RTNM datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf