Stackpole Electronics Inc. RMCF1210JT2K40
RMCF1210JT2K40 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210JT2K40
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210JT2K40.pdf
Availability of RMCF1210JT2K40
QUANTITY
RMCF1210JT2K40 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210JT2K40
Internal Part NumberEIS-RMCF1210JT2K40
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210JT2K40
Related LinksRMCF121, RMCF1210JT2K40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210JT2K40 Details Description
Related parts for RMCF1210JT2K40
IC COMPARATOR TINY QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 150V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
MOD WI-I.MX280128M FLASH 25/PK datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 2POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf