Littelfuse 0251004.MRT1
0251004.MRT1 picture photo
Mfg. Part Number
0251004.MRT1
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0251004.MRT1.pdf
Availability of 0251004.MRT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0251004.MRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251004.MRT1
Internal Part NumberEIS-0251004.MRT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating4A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t2.45
ApprovalsCCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0204 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251004.MRT1
Related Links025100, 0251004.MRT1 Datasheet, Littelfuse Distributor
0251004.MRT1 Details Description
Related parts for 0251004.MRT1
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 48V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.0V SC-70-3 datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 6POS ANTI-BACKOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
POT 300K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 2A 70 MOHM TH datasheet.pdf