Stackpole Electronics Inc. RMCF1210JT2K40
RMCF1210JT2K40 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210JT2K40
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210JT2K40.pdf
Availability of RMCF1210JT2K40
QUANTITY
RMCF1210JT2K40 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210JT2K40
Internal Part NumberEIS-RMCF1210JT2K40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210JT2K40
Related LinksRMCF121, RMCF1210JT2K40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210JT2K40 Details Description
Related parts for RMCF1210JT2K40
Crystal 9.2160MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 48V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS CRIMP datasheet.pdf
MICRO 21C P 10" WHT JACKS NI datasheet.pdf
SCR 800V 135A TO-94 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf