Stackpole Electronics Inc. RMCF1210JT2M70
RMCF1210JT2M70 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210JT2M70
Brief Description
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210JT2M70.pdf
Availability of RMCF1210JT2M70
QUANTITY
RMCF1210JT2M70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210JT2M70
Internal Part NumberEIS-RMCF1210JT2M70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210JT2M70
Related LinksRMCF121, RMCF1210JT2M70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210JT2M70 Details Description
Related parts for RMCF1210JT2M70
REGULATOR 5V 4A 14PSIP VERT datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1A TO220-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS51125A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
FIXED IND 600NH 3.9A 22.5 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf