Stackpole Electronics Inc. RMCF1210JT820R
RMCF1210JT820R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210JT820R
Brief Description
RES SMD 820 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210JT820R.pdf
Availability of RMCF1210JT820R
QUANTITY
RMCF1210JT820R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210JT820R
Internal Part NumberEIS-RMCF1210JT820R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210JT820R
Related LinksRMCF121, RMCF1210JT820R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210JT820R Details Description
Related parts for RMCF1210JT820R
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-323 datasheet.pdf
THERMISTOR 3.8 OHM 145V PTC T&R datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.42KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
330UF 450V 35X79 85C ST datasheet.pdf