Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT12R0
RMCF2010FT12R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT12R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT12R0.pdf
Availability of RMCF2010FT12R0
QUANTITY
RMCF2010FT12R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT12R0
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT12R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT12R0
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT12R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT12R0 Details Description
Related parts for RMCF2010FT12R0
CONN HEADER 6POS VERT DUAL TIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SC75-3 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 45 OHM 25C datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 25POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 18.5V 10W datasheet.pdf
11 MTE HDR SRRA SFMNT .100CL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf