Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT499R
RMCF2010FT499R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT499R
Brief Description
RES SMD 499 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT499R.pdf
Availability of RMCF2010FT499R
QUANTITY
RMCF2010FT499R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT499R
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT499R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT499R
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT499R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT499R Details Description
Related parts for RMCF2010FT499R
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 30POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.6A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
PMI BASE NEON 11/16 T-3 1/4 QC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0024UF RADIAL datasheet.pdf