Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT13K7
RMCF2512FT13K7 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT13K7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13.7K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT13K7.pdf
Availability of RMCF2512FT13K7
QUANTITY
RMCF2512FT13K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT13K7
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT13K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT13K7
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT13K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT13K7 Details Description
Related parts for RMCF2512FT13K7
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SSD 8GB SCSI datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SOD123 datasheet.pdf
IC DRVR HISIDE 2CH POWERSO10 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
RS 2.5 9CCT NO KEYING datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT RA datasheet.pdf