Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT1K82
RMCF2512FT1K82 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT1K82
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT1K82.pdf
Availability of RMCF2512FT1K82
QUANTITY
RMCF2512FT1K82 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT1K82
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT1K82
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT1K82
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT1K82 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT1K82 Details Description
Related parts for RMCF2512FT1K82
IC UART SPI MICRWR W/TXRX 28QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 44LQFP datasheet.pdf
IC CONTROLLER 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
DSUB 9 M PCB STR MACH G30 ZINC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 10V 2917 datasheet.pdf
3300UF 25V 16X25MM 105C 3000H datasheet.pdf