Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT294R
RMCF2512FT294R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT294R
Brief Description
RES SMD 294 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT294R.pdf
Availability of RMCF2512FT294R
QUANTITY
RMCF2512FT294R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT294R
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT294R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT294R
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT294R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT294R Details Description
Related parts for RMCF2512FT294R
CONN PLUG 6POS W/PINS datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 40NS 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 9POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf
RELAY BLOCK 24VDC NPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HMIK SV BEL SDP FE ANG 20P BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf