Stackpole Electronics Inc. RMCF2512JTR360
RMCF2512JTR360 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512JTR360
Brief Description
RES SMD 0.36 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512JTR360.pdf
Availability of RMCF2512JTR360
QUANTITY
RMCF2512JTR360 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512JTR360
Internal Part NumberEIS-RMCF2512JTR360
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.36
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512JTR360
Related LinksRMCF251, RMCF2512JTR360 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512JTR360 Details Description
Related parts for RMCF2512JTR360
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP USV datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 16KX9 20NS 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
LIGHT PIPE BRIGHT SGL VERT SMD datasheet.pdf
1/4 INCH HST WHTE 400/3" PKG datasheet.pdf
CONN F RG6 HEX CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf