Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT133R
RMCP2010FT133R picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT133R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 133 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT133R.pdf
Availability of RMCP2010FT133R
QUANTITY
RMCP2010FT133R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT133R
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT133R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT133R
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT133R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT133R Details Description
Related parts for RMCP2010FT133R
CAP CER 10000PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN SPLICE 13.5-17.5AWG THRU datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CTR INS BLD - 15 TO 30 CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 OLIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf