Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT14K0
RMCP2010FT14K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT14K0
Brief Description
RES SMD 14K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT14K0.pdf
Availability of RMCP2010FT14K0
QUANTITY
RMCP2010FT14K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT14K0
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT14K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT14K0
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT14K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT14K0 Details Description
Related parts for RMCP2010FT14K0
IC BUFF TRI-ST UHS N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
IC PLL CLOCK MULTIPLIER 24-QSOP datasheet.pdf
3-AXIS DIGITAL COMPASS SOLUTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 400V 20% 1KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE LK CPS H 001A RB 23" datasheet.pdf