Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT1M37
RMCP2010FT1M37 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT1M37
Brief Description
RES SMD 1.37M OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT1M37.pdf
Availability of RMCP2010FT1M37
QUANTITY
RMCP2010FT1M37 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT1M37
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT1M37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT1M37
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT1M37 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT1M37 Details Description
Related parts for RMCP2010FT1M37
CONN HEADER .100 SINGL R/A 2POS datasheet.pdf
IC 12BIT 4CHAN SERIAL A/D 16SSOP datasheet.pdf
BOX END PANEL BLK A27 SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 265MA 1.19 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 350VAC 72VDC datasheet.pdf