Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT1R62
RMCP2010FT1R62 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT1R62
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.62 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT1R62.pdf
Availability of RMCP2010FT1R62
QUANTITY
RMCP2010FT1R62 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT1R62
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT1R62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT1R62
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT1R62 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT1R62 Details Description
Related parts for RMCP2010FT1R62
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.51A 63 MOHM datasheet.pdf
TRANSDUCER 1-5VDC 250PSI datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
TIE CABLE 304 ST/STL 250LB 26.8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf