Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT29R4
RMCP2010FT29R4 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT29R4
Brief Description
RES SMD 29.4 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT29R4.pdf
Availability of RMCP2010FT29R4
QUANTITY
RMCP2010FT29R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT29R4
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT29R4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT29R4
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT29R4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT29R4 Details Description
Related parts for RMCP2010FT29R4
IC REG LDO 0.8V 1A 3DDPAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 240V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMC datasheet.pdf
CONN ADAPT 7MM PLUG TO OSP JACK datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
HDC-CT-DTP/HD AWG 20 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf