Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT2R87
RMCP2010FT2R87 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT2R87
Brief Description
RES SMD 2.87 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT2R87.pdf
Availability of RMCP2010FT2R87
QUANTITY
RMCP2010FT2R87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT2R87
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT2R87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT2R87
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT2R87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT2R87 Details Description
Related parts for RMCP2010FT2R87
RES SMD 549 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
20P MTA100 CONN ASSY NATL 30AU datasheet.pdf
CABLE 50COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH SGL 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 12 POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER RA GRN ME 2CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC EEPROM BUS 8KBIT 8VSON datasheet.pdf
500 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
TV 8C 8#8(TWIN) PIN RECP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A TO263-5 datasheet.pdf