Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT47K0
RMCP2010FT47K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT47K0
Brief Description
RES SMD 47K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT47K0.pdf
Availability of RMCP2010FT47K0
QUANTITY
RMCP2010FT47K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT47K0
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT47K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT47K0
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT47K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT47K0 Details Description
Related parts for RMCP2010FT47K0
RES SMD 121K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN DUST CAP FOR 6 POS MOD JACK datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN CFP4 DUAL CAGE HS 14MM datasheet.pdf