Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT510R
RMCP2010FT510R picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT510R
Brief Description
RES SMD 510 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT510R.pdf
Availability of RMCP2010FT510R
QUANTITY
RMCP2010FT510R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT510R
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT510R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT510R
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT510R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT510R Details Description
Related parts for RMCP2010FT510R
IC REG LDO 8.5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CUR SENSE .002 OHM 30A 1% datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
38999 I CON 16 SKT datasheet.pdf
ISOLATOR CLIP,RED,6MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DPAK datasheet.pdf