Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT5K10
RMCP2010FT5K10 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT5K10
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT5K10.pdf
Availability of RMCP2010FT5K10
QUANTITY
RMCP2010FT5K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT5K10
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT5K10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT5K10
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT5K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT5K10 Details Description
Related parts for RMCP2010FT5K10
BOX ALUMINUM GRAY 4"L X 2.25"W datasheet.pdf
RES 270 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
LED 4.8MM RA 590NM YLW YLW DIFF datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 137 OHM 1% 10W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 100' datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf