Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT9K10
RMCP2010FT9K10 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT9K10
Brief Description
RES SMD 9.1K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT9K10.pdf
Availability of RMCP2010FT9K10
QUANTITY
RMCP2010FT9K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT9K10
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT9K10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT9K10
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT9K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT9K10 Details Description
Related parts for RMCP2010FT9K10
RES SMD 909 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN SPRING 36POS DUAL .197 PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 0.025UF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
11P MTA100 PSTD CONN ASSY LF datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 10A 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.62MM OR datasheet.pdf
IC MCU 64KB FLASH 32MHZ 48LQFP datasheet.pdf