Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT51K0
RMCP2010JT51K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT51K0
Brief Description
RES SMD 51K OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT51K0.pdf
Availability of RMCP2010JT51K0
QUANTITY
RMCP2010JT51K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT51K0
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT51K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010JT51K0
Related LinksRMCP201, RMCP2010JT51K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010JT51K0 Details Description
Related parts for RMCP2010JT51K0
IC OPAMP VFB 20MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
BG STTSHLD MTL-IN 4''X6'' 100EA datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 33.33MHZ CMOS SMD datasheet.pdf