Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT76K0
RMCP2010JT76K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT76K0
Brief Description
RES SMD 76K OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT76K0.pdf
Availability of RMCP2010JT76K0
QUANTITY
RMCP2010JT76K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT76K0
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT76K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010JT76K0
Related LinksRMCP201, RMCP2010JT76K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010JT76K0 Details Description
Related parts for RMCP2010JT76K0
JUMPER-H1506TR/A3048L/X 8" datasheet.pdf
BIT TORX T9 1.1" datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 3/4"X 36YD datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP SLO/OFF/FAST datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8HTSOP-J datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 181POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOD523 datasheet.pdf