Sullins Connector Solutions RMM10DRSD-S288
RMM10DRSD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RMM10DRSD-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RMM10DRSD-S288.pdf
Availability of RMM10DRSD-S288
QUANTITY
RMM10DRSD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM10DRSD-S288
Internal Part NumberEIS-RMM10DRSD-S288
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM10DRSD-S288
Related LinksRMM10DR, RMM10DRSD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM10DRSD-S288 Details Description
Related parts for RMM10DRSD-S288
RES SMD 430K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC ADC 7.6BIT SRL 5GSPS 292PBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156" datasheet.pdf