Sullins Connector Solutions RMM10DSEI-S13
RMM10DSEI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RMM10DSEI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RMM10DSEI-S13.pdf
Availability of RMM10DSEI-S13
QUANTITY
RMM10DSEI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM10DSEI-S13
Internal Part NumberEIS-RMM10DSEI-S13
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM10DSEI-S13
Related LinksRMM10D, RMM10DSEI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM10DSEI-S13 Details Description
Related parts for RMM10DSEI-S13
DELTA CONN 36POS PLUG W/O INSERT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 4.5V SC-82AB datasheet.pdf
IC RF POWER DETECTOR 4-UCSP datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 5% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 23POS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS 1.0MM R/A T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf