Sullins Connector Solutions RMM12DTMD-S273
RMM12DTMD-S273 picture photo
Mfg. Part Number
RMM12DTMD-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RMM12DTMD-S273.pdf
Availability of RMM12DTMD-S273
QUANTITY
RMM12DTMD-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM12DTMD-S273
Internal Part NumberEIS-RMM12DTMD-S273
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM12DTMD-S273
Related LinksRMM12DT, RMM12DTMD-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM12DTMD-S273 Details Description
Related parts for RMM12DTMD-S273
CABLE D-SUB - AMP37B/AE37M/X datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC AD WHT 2X3"X 6' datasheet.pdf
MOTOR TIMER 8PIN SOCKET 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT 10GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATT LITH 3V CYL HIGH CAP W/TAB datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR CT-2001 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO35 datasheet.pdf