Sullins Connector Solutions RMM24DREF
RMM24DREF picture photo
Mfg. Part Number
RMM24DREF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET
Datasheet Download
RMM24DREF.pdf
Availability of RMM24DREF
QUANTITY
RMM24DREF Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM24DREF
Internal Part NumberEIS-RMM24DREF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM24DREF
Related LinksRMM2, RMM24DREF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM24DREF Details Description
Related parts for RMM24DREF
IDC CABLE - MKC34K/MC34F/MCS34K datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AD datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 25NS 44TSOP datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
4971-6 FORM ANVIL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN 24POS 1MM datasheet.pdf