Sullins Connector Solutions RMM25DRYS
RMM25DRYS picture photo
Mfg. Part Number
RMM25DRYS
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RMM25DRYS.pdf
Availability of RMM25DRYS
QUANTITY
RMM25DRYS Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM25DRYS
Internal Part NumberEIS-RMM25DRYS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM25DRYS
Related LinksRMM2, RMM25DRYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM25DRYS Details Description
Related parts for RMM25DRYS
POT 1K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BOX CABLE TIE PLASTIC BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC DDR 128M 200MHZ 66TSOP datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 8" WIRE datasheet.pdf