Sullins Connector Solutions RMM40DTKH-S288
RMM40DTKH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RMM40DTKH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RMM40DTKH-S288.pdf
Availability of RMM40DTKH-S288
QUANTITY
RMM40DTKH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM40DTKH-S288
Internal Part NumberEIS-RMM40DTKH-S288
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM40DTKH-S288
Related LinksRMM40DT, RMM40DTKH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM40DTKH-S288 Details Description
Related parts for RMM40DTKH-S288
CAP CER 7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED GREEN/GREEN DUAL T1 PC MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 40MA 35 OHM TH datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETOPOT 20K OHM 400MM datasheet.pdf
LED XLAMP 107LM FLUX GREEN SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 28AWG 100' datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 50MM-1M 12-24V NPN datasheet.pdf
IC VOLT TRACKER 0.5A TO-252-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf