SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands RMX-354-1212G
RMX-354-1212G picture photo
Mfg. Part Number
RMX-354-1212G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 12V 350W
Datasheet Download
RMX-354-1212G.pdf
Availability of RMX-354-1212G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RMX-354-1212G Order Process
Ship out your order
Specifications of RMX-354-1212G
Internal Part NumberEIS-RMX-354-1212G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRMX-350
TypeLinear
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 412V
Current - Output (Max)50A, 8A, 4A, 5A
Power (Watts)350W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Hot Swappable, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension10.75" L x 4.80" W x 2.50" H (27.0mm x 121.9mm x 63.5mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max350W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMX-354-1212G
RMX-354-1212G Details Description
Related parts for RMX-354-1212G
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
CONN SKT 2MM IDC 4POS 24-26AWG datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 150MW 0603 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWITCH PWM 10-SSOP datasheet.pdf
USB 2.0 HIGH SPEED SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf