Vishay/Dale RN50C1780FRE6
RN50C1780FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1780FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 178 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1780FRE6.pdf
Availability of RN50C1780FRE6
QUANTITY
RN50C1780FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1780FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C1780FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1780FRE6
Related LinksRN50C1, RN50C1780FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1780FRE6 Details Description
Related parts for RN50C1780FRE6
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS SJT 1700V 16A TO-247AB datasheet.pdf
IC REG BUCK 15V 1A TO263-5 datasheet.pdf