Vishay/Dale RN50C1800FRE6
RN50C1800FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1800FRE6
Brief Description
RES 180 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1800FRE6.pdf
Availability of RN50C1800FRE6
QUANTITY
RN50C1800FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1800FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C1800FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1800FRE6
Related LinksRN50C1, RN50C1800FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1800FRE6 Details Description
Related parts for RN50C1800FRE6
Crystal 10.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 4W 9045 datasheet.pdf
FB-5R,ASY,150,SIG,HDR,EN,4.25 datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 6SMD datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208CQFP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 46MM datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf